zájmový chov králíčků


když miminka osiří..

Toto není moc veselá sekce, ale ono když je ouvej a samička uhyne je třeba sehnat někde rychle informace.
 
 
stáří miminek
Je velice důležité, kdy k tomu neštěstí dojde. Pokud se tak stane v 5. týdnu a pozdějším věku je to mnohem jednodušší než kdyby k tomu došlo dříve.
Ideální je pokud k tomu dojde do 5. dnů věku když máte poblíž nějakou samičku co má malý vrh, ale hodně mléka. Pak se dají podstrčit k ní a úspěšně odchovat. Jak přesně na to a vše ostatní napíši v nejbliší možné době a pokusím se o co nejvíce fotografií s ukázkami
 

Mláďata do 5. týdne věku

Krmení
Nejtěší pro tato miminka je, když osiří před dostažením 2 týdnů věku. To je pak opravdu těžké a ne všichni přežijí. Podstatné je správné krmení.
Nám se osvědčil Sunar od 0 měsíců (koupíte v každém větším obchodě), dále pak Glukopur (hroznový cukr také běžně k dostání) a přidáváme i Amivit pro správný přísun vitamínů. Je možné dodávat i Optimin kůli minerálům. Pokud mláďata nikdy nepila matešské mléko nebudou mít imunitu a nejspíše nepřežijí.
Nejprve je nutné mít čím krmit takže buď v lékárně pipetu což je trošku složitější a nebo u veterináře, ve zdravotnických potřebách nebo přes internet sehnat správně velkou injekční stříkačku bez jehly. Pro krmení prcků je ideální velikost do 2,5 ml.
pro 3-5 králíčků je denní spotřeba mlíčka 90-120 ml. Důležité je udržovat při krmení teplé, ale ne horké
Mlíčko tedy Sunar se připraví podle návodu na krabičce. Je v něm i odměrka a té se na těch 90-120 ml dává na špičku nože glukopuru určitě ne víc malí by měli průjem a to by bylo špatné. Po celou dobu kdy bude potřeba dávku cukru pokud možno nezvyšujte.
Amivit a případně i Optimin se dává podle dávkování na obale opravdu je ho jen kapička.
Dávka mléka je uvedená na počet 3-5 králíčků. Pokud budete chtít poradit s dávkou pro jiný počet králíčků a nebudete si jistí určitě napište ráda pomohu
 
ubytování a krmení
1- 14. dní věku
Pokud míváte ušáčky pouze venku tak při odchovu to není možné. Je na to třeba opravdu hodně času či pomoci rodiny.
Nejprve je třeba sehnat malou krabičku. Nemusí být moc vysoká malí neutečou. Do ní dejte i několikrát složený ručník. Dbejte na to aby byl měkký nikoliv nějaký hrubý opraný. Miminkům bude sloužit jako pelíšek místo matčiných chlupů (pokud je máte můžete je tam také dát pomohou udržert teplotu.Pod hnízdo dejte přiměřeně velkou pet láhev s opravdu horkou vodou. je nutné zhruba každé 2 hodiny vodu měnit. Výborné je také obalit tuto pet lahev alobalem. Déle udrží teplou vodu tak nemusíte i v noci vstávat tak často. Nebojte se, nespálí je to. Proto je tam i ručník několikrát přehnutý. Můžete dát flašku jen do části a část nechat bez ní a malí si přelezou podle toho co budou potřebovat. V každém případě je chraňte před průvanem a domácími zvířaty.Je nezbytné aby se v hnízdě udržela teplota kolem 30 stupňů Celsia.  Menším zbytkem ručníku či něčím jiným je opatrně zhora přikryjte aby měli svou tmu a hlavně potřebné teplo a nechte je na klidném místě ať mohou odpočívat a prosívat. Rozhodně není vhodné mít teplo pod celým pelíškem vždycky nechejte možnost přesunout se na chladnější část pokud by jim bylo veliké teplo. Měly by mít z vrchu ideálně původní chlupy z hnízda a nebo něco čím by se mohli přikrýt protože pak by z vrchu vychládali a bylo by to špatné. Je možné na ně i svítit zhora lampičkou ale to už budete muset vyzkoušet jak vysoko a zde nemohu poradit toto vyzkoušené nemáme. Je nutné po každém krmení očistit zadeček a promasírovat bříško. Takto by to udělala králičí maminka aby se králíčci správně vyprázdnili.
Králíčci 2-5 týdnů.
Jakmile začnou mít chuť prozkoumávat okolí doporučuji přendat do klece kde budou mít boudičku ideálně i se starou dekou, ručníkem prostě nečím aby měli pocit hnízda. Moc se mi osvědčili menší polštářky pro koťata či malé pejsky ty mohu doporučit je to měkké, teplé a k tomu jim přidám chlupatého plyšáčka aby se měli kam stulit. Pokud jich je víc nebo plyšáček malý přidám dalšího. Vybírejte jen ty do kterých vám nevadí že si mohou ze zvědavosti kousnout a takového aby se dal případně vyprat malá králíčátka neumí chodit na toaletku.
Dále do klece dostanou podestýlku ale ne do celé takže mohou být pro začátek hrubší hobliny. Kukuřičnou drť nedpopručuji protože je poměrně ostrá pro tak malé drobečky.
Krmíme podle potřeby a kolem 3. týdne věku můžeme dát na dno i trochu sena ideálně sušené lístečky ty mají moc rádi a pokud by s nimi nebyl problém můžeme pomalu přidávat i ovesné vločky či kolem 4. týdne nejdříve i nastrouhanou mrkvičku, ale dříve určitě ne spíše později..
Jak postupně rostou už kolem 4.-5. týdne je v kleci vidět kam chodí čůrat a tam jim směřujeme toaletku pokud je na ní chceme učit a postupujeme jako u starších králíčků jen s ohledem na to, že je to maminka opravdu nenaučí.
 
králíčci 6. a více týdnů.
Těmto pomalu snižujeme dávky mlíčka pokud se vůbec dali dokrmovat pokud jim maminka zemře v 6. a pozdějším týdnu života většinou už mléko nevyhledávají. S těmi zacházíme jako s jinými mladými králíčky šťavnaté krmení nedáváme na to je dost času později. Mohou mít už boudičku bez polštářku a plyšáků to už je na vás,ale boudičku mají rádi. Pokud se rozhodnete že jí mít nebudou také si zvyknou. U nich s učením na toaletku pokud ještě neumí pilně nacvičkujeme a můžeme pouštět po bytě proběhnout. Pozor na průvan. Takto velcí už by mohli i zpět do králíkárny pokud tam máte králíčky a pokud to není v zimě či při jiných velkých rozdílech teploty to doporučuji nechat je tam kde jsou. Délka pobytu záleží na okolnostech..